Jak ocenić jakość katalogu stron?

dobre katalogi stronZ wyborem dobrej jakości katalogu jest niemały problem. Katalogów bowiem jest bardzo dużo, ale jak wiadomo, nie wszystkie są wartościowe. Z kolei, katalogowanie stron to czynność czasochłonna i szkoda tracić czas na te katalogi, które nic lub prawie nic nam nie gwarantują. Przy doborze katalogów warto zatem szczególną uwagę skupić na kilku ważnych kwestiach.

Po pierwsze – moderacja

Dobry katalog stron musi być moderowany. Jest to konieczne, aby nie znajdowały się na nim treści niewartościowe dla wyszukiwarki, ale treści naprawdę cenne i pomocne dla użytkowników. Dzięki temu szybciej i sprawniej użytkownik trafi właśnie na Twoją stronę internetową. Moderowanie polega na dokładnym sprawdzaniu dodawanych stron przez opiekuna, właściciela, czy moderatora. Zwracają oni szczególną uwagę na właściwe dopasowanie kategorii, bezbłędność opisu oraz jego logicznością (np. mocne katalogi nie akceptują opisów złożonych z samych słów kluczowych).

Po drugie – unikalność treści

Coraz częściej zdarza się, że dobry katalog stron, oferuje nam nie tylko możliwość samego wpisu, ale także szereg innych funkcjonalności. Może to być np. wprowadzenie danych statystycznych dotyczących katalogowanej strony bądź opinie użytkowników.    Warto zatem dokładnie obejrzeć katalog.

Po trzecie - podlinkowanie (backlinks)

Majestic logo

Majestic.com to jedno z narzędzi, które szybko dostarczą Ci kompleksowych informacji o podlinkowaniu katalogu.

BackLinks to nic innego jak ilość linków, które prowadzą do wybranego przez nas katalogu. Oczywiście mocne katalogi posiadają w większości linki stałe, a więc te bardziej pożądane. Nieco gorzej, jeśli posiłkują się jedynie linkami z systemu ich wymiany. Dodatkowo, warto zadbać o własne podlinkowanie opisów.  Dzięki temu  opis nie wypadnie za szybko z indeksu Googla.

Po czwarte – poziom indeksacji.

Indeksacja może podpowiedzieć nam o jakości podlinkowania katalogu. Jednak, nie zawsze ilość jest najważniejsza. Bardzo wysoki site może świadczyć o wieku katalogu, a także jego znacznej popularności, jednak niekoniecznie o efektywności. Najważniejszy jest procent zindeksowanych wpisów. Aby sprawdzić poziom indeksacji wpisz w google.pl: site:domenakatalogu.pl

Po piąte – inne czynniki

Oczywiście warto zwrócić również uwagę na wiek katalogu, Page Rank oraz strukturę kategorii. Katalogowanie stron internetowych to jedna z najtańszych metod pozycjonowania. Jednak aby działania były efektywne, warto się na tym znać. Dobrzy pozycjonerzy posiadają swoje listy katalogów, monitorują  je i wciąż uaktualniają.